Makine yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
MAKİNA İMALATINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bazı müşterilerimiz bir makine ile bir çok işi yapmayı hayal etmektedir maalesef ki bu olmaz olsa bile verimli olmaz.

Bir motorlu araç alıp hem traktör hem otomobil hem kamyon hem de otobüs olarak kullanmanın mümkün olmadığı gibi bir makine ile bir çok makinenin yapacağı işi yapmakta mümkün olmaz olsa bile sağlıklı olmaz.

Makine yaparken bu makinenin kullanım amacına göre hesaplanıp yapılması ve kullanım amacına uygun donanımlarla donatılması gereklidir.

Gerekli olmayan donanımlar hem maliyeti artırır hem de makinenin verimliliğini azaltır.

Makine olması gerekenden daha kalın malzemelerle üretilmesi eksenlerdeki ağırlığın artmasına neden olacağından daha güçlü eksen motorları kullanmayı gerektirir bu makinenin maliyetinin artmasının yanı sıra daha çok enerji harcayacağından dolayı makinenin üreteceği üretiminde maliyeti artar bu maliyet artışı ise üretim rekabetini doğrudan etkiler.

Bazı müşterilerimiz bir cnc router yapmak ve bu makineyi hem plasma kesim hem laser kesim makinesi olarak kullanmak istemekte bu soru ile çok sık karşılaşmaktayız.

Bu olmaz olsa bile verim alınamaz.

Cnc router de tabla ya vakumlu olur yada T kanallı aluminyum kaplı olur laser yada plasmada ise tabla ızgara şeklinde olmak zorundadır ki eriyik yada buharlaşmış malzemeyi hava yada oksijen tazyikiyle aşağıya boşaltabilsin.

Diğer önemli bir konu ise cnc router plasma ve laser kesim makineleri gibi makinelerde lineer kızak yerine lineer rulman kullanılmasıdır bu hatadır lineer rulmanlar eksenel yükler ve vibrasyonlu işler için üretilmiş ürünler değildirler bu nedenle çok kısa zaman içinde boşluk yaparlar ve makineden beklenen verim alınamaz.

Vibrasyonlu ve eksenel yüklü makinelerde mutlaka lineer kızak kullanılmalıdır.

Bazı makinelerde hareket sisteminde kramayer dişli kullanılmaktadır eğer makineden çok hassas iş beklenmiyorsa bu kullanılabilir ama makineden hassas iş bekleniyorsa mutlaka bilyalı vida kullanılmalıdır.

Bilyalı vida kullanıldığında eksen boyu 1200mm yi aşıyorsa vidadan döndürülmemeli vida sabitlenip somundan döndürülerek eksenel hareket sağlanmalıdır.

Makinenin eni(X ekseni) 1200mm yi aşıyorsa köprü iki kenarda iki vida ile hareket sağlanmalıdır bu yapılmayıp ortadan tek vida ile hareket sağlanması halinde makine kenarlarda çalışırken çok fazla titreşim oluşur ve bu işin olması gerektiği gibi düzgün olmamasına neden olur metal işlemede ise çok sık kalem kırılmasına neden olur.

Makine üretiminde hareket motorlarının kablolarının gereğinden fazla uzun olmamasına dikkat edilmelidir uzun kabloların güç kaybına neden olmasının yanı sıra toplandığı noktada bobin vazifesi görerek motorların hatalı çalışmasına ve gereksiz manyetik alanların oluşmasına neden olur.

Bu bilgiler makine üretimine başlamak için yeterlidir sanırım makine üreticisi müşterilerimize geçmişte olduğu gibi şimdide yardıma hazırız sorularınıza teknik@marelmakina.com e-posta adresine gönderebilirsiniz bilgimiz dahilinde cevaplamaya çalışacağımıza emin olabilirsiniz.

İbrahim DEMİRTAŞ.

  
6564 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın